MİKRODALGA FIRIN NASIL KULLANILMALIDIR?

Az zaman harcayarak mükemmel lezzetler yaratmanızı sağlayan ürünlerden biri de mikrodalga fırınlardır. Farklı tekniğe sahip bu fırınlar ile ilgili bilmek istedikleriniz:

Mikrodalga fırınının kullanımı teknolojinin sunduğu yenilikler sayesinde mutfakta işler daha kolay ve zevkli hale gelir. Az zaman harcayarak mükemmel lezzetler yaratmamızı sağlayan ürünlerden biri de mikrodalga fırınlardır.

Fırının nem oranını arttırmak için, içine su dolu bir bardak koyun.

Nasıl Pişirir? Mikrodalga fırın, su moleküllerinin yer değiştirmesi yöntemiyle pişirme ağlar. Yani yiyecekleri ne kızardır ne  de haşlar. Lezzeti yoğun olarak korumak iin yiyecekler ağızları kapalı olarak pişirilmelidir.

Tarifler nasıl uygulanır? Geleneksel bir tarifi mikrodaga fırında pişirmek itediğinizde, tarifte verilen pişirme süresini 1/2 oranında azaltın ve pişerken sürekli kontrol edin.

Yemekler nasıl renklendirilir? Mikrodalga fırında pişen yemeğe renk ve tat katmak için üzerine biraz kırmızı biber veya kavrulmuş toz ceviz serpin. Tatlılar için kavrulmuş to badem, esmer şeker veya tarçın da kullanabilirsiniz.

Ne tür kaplar kullanılır? Seramik ve porselen yerine cam veya plastik kaplar tercih edilmelidir.

Yiyecekler nasıl konur? Mikrodalgada pişireceğiniz yiyecekleri önce dilimleyin ve ince kısımları ortaya gelecek şekilde kaba dizin. Böylece yiyeceklerin her tarafının eşit pişmesini sağlamış olursunuz.

Uygun kabı seçmek. Mikrodalga fırında kulanacağınız kabın uygn olup olmadığını test etmek için, kabın ortasına soğuk su dolu bir bardak yerleştirip, fırını da en yüksek devrine getirin. 2 dk ısıtıp bekleyin. Su kaynarken bardak ılık olmalı, fakat kap soğuk kalmalıdır. Eğer kap ısınmış ise mikrodalga fırın için uygun değil demektir. Hiç bir zaman metalik veya metal dekorlu kap ve alüminyum folyo kullanmayın.

Fırının kapasitesini arttırmak. Fırın kapasitesini arttırmak için özel yükselticiler kullanabilirsiniz Böylece aynı anda 2 ayrı yemeği pişirmeniz mümkündür. Ancak ısıyı daha yüksek tutmak ve pişirme sırasında tabakların yerini değiştirmek şarttır. Yemeğin pişip pişmediğinden emin olun. Servis yapmadan önce bir bıçağın ucu ile yemeğin iyi ve eşit pişip pişmediğini kontrol edin. Meyve, sebze, et veya balık da olsa, dilimlerin en ince kısımlarının kabınızın ortasına gelmesine dikkat edin.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !